NARODOWY PROGRAM ROZWOJU CZYTELNCTWA

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

 

W roku szkolnym 2021/2022 nasza szkoła otrzymła dofinansowanie ze środków budżetu państwa w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa na lata 2021-2025:

1. Na zakup nowości wydawniczych do placówki wychowania przedszkolnego - 1500zł (kwota wsparcia finansowego z budzetu państwa 1200zł plus wkład własny organu prowadzacego 300zł).

2. Na zakup nowości wydawniczych do biblioteki szkolnej- 2500zł (kwota wsparcia finansowego z budzetu państwa 2000zł plus wkład własny organu prowadzacego 500zł).

Środki zostały przeznaczone na zakupy i organizację różnych przedsięwzięć:

  • zakup nowości książkowych – 213 woluminów, wśród których znalazły się również pozycje uwzględniające potrzeby uczniów niepełnosprawnych – książki z ilustracjami, posiadające większy druk, w celu rozwijania percepcji wzrokowej dzieci i ich wyobraźni;
  • odbywały się wydarzenia promujące czytelnictwo:

  

Artykuły

LETNI PIKNIK LITERACKI

Przejdź do - LETNI PIKNIK LITERACKI

Dzień przed wakacjami uczniowie klas I-III z naszej szkoły wzięli udział w ciekawej imprezie, która odbyła się w Szkole Podstawowej nr 2 im. Fryderyka Chopina w Małkini Górnej. Gminna Biblioteka Publiczna, realizując Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa, zaprosiła wszystkie dzieci ze szkół gminnych, z klas I-III, na letni piknik literacki z różnymi atrakcjami: animacjami dla dzieci, fotobudką, przedstawieniem teatralnym „Tuwim kontra Brzechwa” w wykonaniu aktorów grupy teatralnej „Kotłownia”, malowaniem twarzy, poczęstunkiem. Jednak największą atrakcją było spotkanie ze znanym autorem utworów dla dzieci i młodzieży – Grzegorzem Kasdepke. Dzieci, które uwielbiają „Detektywa Pozytywkę”, „Kacperiadę”, „Kubę i Bubę” i wiele innych bestsellerów,  miały do pisarza wiele pytań, a  on, z wielką cierpliwością, na wszystkie odpowiadał. Aby zdobyć autograf pana Kasdepke, trzeba było czekać w długiej kolejce, ale było warto.  

22 czerwca 2023
Alicja Kruszewska

PASOWANIE NA CZYTELNIKA

Przejdź do - PASOWANIE NA CZYTELNIKA

10 maja pierwszaki z naszej szkoły ponownie zostali zaproszeni do Gminnej Biblioteki Publicznej w Małkini Górnej. Tym razem w podniosłym nastroju  uczniowie klasy 1 uroczyście ślubowali, a następnie Dyrektor biblioteki pani Anna Skonieczna-Zambroń dokonała  ceremonii pasowania na Czytelnika Biblioteki oraz wręczyła dzieciom pamiątkowe upominki.  Uczniowie z wielką uwagą  uczestniczyli w lekcji bibliotecznej. Z zainteresowaniem słuchali legend polskich, zapoznali się z biblioteką, zasadami wypożyczania książek, jak również przypomnieli sobie, jak należy obchodzić się z książkami.

11 maja 2023
Bożena Koziara

WYCIECZKA DO GMINNEJ BIBLIOTEKI PUBLICZNEJ W MAŁKINI GÓRNEJ

Przejdź do - WYCIECZKA DO GMINNEJ BIBLIOTEKI PUBLICZNEJ W MAŁKINI GÓRNEJ

Uczniowie klasy pierwszej 22 marca odwiedzili Gminną Bibliotekę Publiczną w Małkini Górnej. Spotkali tam sympatycznego misia Teddy Eddie i uczestniczyli w lekcji pokazowej z języka angielskiego z Bee Perfect – Szkoła Języka Angielskiego. Zapoznali się również z wyposażeniem biblioteki, szerokim asortymentem książek dla dzieci oraz sposobem wypożyczania tych książek do domu.  

23 marca 2023
Bożena Koziara

Konkurs czytelniczo-plastyczny dla klas IV-VIII

Przejdź do - Konkurs czytelniczo-plastyczny dla klas IV-VIII

W grudniu odbył się  konkurs czytelniczo-plastyczny  dla uczniów klas IV-VIII. Polegał na wykonaniu kartki do albumu pt. „Przeczytałem- polecam”.

Wyniki konkursu:

I miejsce: Emilia Sadowska kl. VI i Anna Zawistowska kl. IV.

II miejsce: Zuzanna Sienicka kl. VI i Lena Zienkiewicz kl. V.

III miejsce: Jan Zyśk kl. VII i Sebastian Przywoźny kl. VI.

Wyróżnienia: Szymon Minota kl. V i Mieszko Złotkowski kl. VI.

Uczniowie otrzymali nagrody książkowe i dyplomy.

19 grudnia 2022
Bożena Koziara, Alicja Kruszewska

KONKURS RECYTATORSKI DLA KL. I-III

Przejdź do - KONKURS RECYTATORSKI DLA KL. I-III

W  ramach szkolnego projektu czytelniczego, 6 grudnia 2022 r. uczniowie klas I-III wzięli udział

w szkolnym konkursie recytatorskim wierszy Jana Brzechwy.

I miejsce zajęli: Zofia Minota kl. III i Tymon Złotkowski kl. II.

II miejsce: Jakub Garbarczyk kl. III i Roksana Zyśk kl. III.

III miejsce: Szymon Borowy kl. II i Gabriela Tryfon kl. I.

Wyróżnienia: Blanka Kruk kl. I; Szydlik Aleksander kl. I; Szymon Domagała kl. II; Szymon Osuchowski kl. II; Łukasz Zyśk kl. II; Wojciech Domagała kl. III; Kacper Garbarczyk kl. III; Julia Pierzchanowska kl. III; Maja Wachowska kl. III i Bartosz Zawistowski kl. III.

Najlepsi recytatorzy otrzymali nagrody książkowe i dyplomy.

18 grudnia 2022
Bożena Koziara, Alicja Kruszewska

MÓJ ULUBIONY BOHATER KSIĄŻKOWY

Przejdź do - MÓJ ULUBIONY BOHATER KSIĄŻKOWY

Został rozstrzygnięty czytelniczy konkurs dla najmłodszych uczniów naszej szkoły „Mój ulubiony bohater książkowy”. Zadaniem konkursowym było wykonanie ilustracji do ulubionej lektury – przedstawienie bohatera utworu w dowolnej technice na kartce z bloku. Wyniki konkursu: I miejsce  - Gabriela Tryfon i Szymon Sienicki; II miejsce – Alicja Topczewska i Aleksander Szydlik; III miejsce – Kaja Koronka i Blanka Kruk. Uczniowie otrzymali dyplomy i nagrody książkowe. Gratulujemy.

 

2 grudnia 2022
Bożena Koziara, Alicja Kruszewska

PRZERWA NA CZYTANIE W NASZEJ SZKOLE

Przejdź do - PRZERWA NA CZYTANIE W NASZEJ SZKOLE

W środę 26 października nasza szkoła wzięła udział  w międzynarodowej akcji „Przerwa na czytanie – bicie rekordu w czytaniu na przerwie”. Wydarzenie odbywało się w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych oraz kampanii społecznej Cała Polska czyta dzieciom”.  Akcja miała na celu:

  • promocję czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży;
  • integrację środowiska lokalnego;
  • pokazanie uczniom, że czytanie jest ciekawe;
  • wzmocnienie współpracy szkół polskich z zagranicznymi;
  • zachęcenie uczniów do sięgania po książkę w każdej sytuacji i każdym miejscu.

Tego dnia na każdej przerwie wszyscy uczniowie i pracownicy szkoły czytali ulubione książki. Czytających można było spotkać w każdym zakątku szkoły. Mamy nadzieję, że nie tylko przyczyniliśmy się do bicia rekordu, ale może zachęciliśmy do czytania książek kilka nowych osób.

26 października 2022
Alicja Kruszewska

SPOTKANIE Z UTWORAMI KORNELA MAKUSZYŃSKIEGO

Przejdź do - SPOTKANIE Z UTWORAMI KORNELA MAKUSZYŃSKIEGO

Dnia 11 października do naszej szkoły zawitała grupa teatralna z przedstawieniem pt. „Koziołek Matołek”. Uczniowie poznali jedną z przygód sławnego koziołka. Przypomnieli sobie również inne utwory Kornela Makuszyńskiego, rozwiązując różne zagadki. Dzieci wspaniale bawiły się, poznając rymy, przysłowia o koziołkach oraz zapomniany już zawód kowala.

11 października 2022
Bożena Koziara