ROK SZKOLNY 2024/2025

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

Artykuły

MIGAWKI Z PRL-U

Przejdź do - MIGAWKI Z PRL-U

Wraz z początkiem nowego roku szkolnego uczniowie klas VI, VII i VIII, pod opieka nauczycielek – Ewy Banaszek oraz Doroty Padewskiej,  wzięli udział w projekcie „MIGAWKI Z PRL-U” bezpłatnym projekcje dziennikarsko – reporterskim  realizowanym przez Fundację RoRo, finansowanych z Budżetu Obywatelskiego Mazowsza w ramach projektu „ Rozwijam się!”

Aby przenieść uczniów w czasy im odległe zorganizowaliśmy wystawkę, na której znalazły się przedmioty codziennego użytku oraz plansze przedstawiające tamte czasy. To był strzał w dziesiątkę nie tylko dla uczniów ale także dla rodziców i gości odwiedzających nasza szkołę.  Uczniowie zostali podzieleni na trzy grupy. Każda z nich miała do wykonania specjalne zadania. Grupa I pracowała nad zagadnieniami „Sport i motoryzacja”, zespół drugi mierzył się z „ Rozrywką i czasem wolnym”, zaś trzeci odkrywał tajniki” Życia codziennego” dzieci żyjących w czasach PRL-u. Wszyscy bawili się wyśmienicie! Graliśmy w kapsle, skakaliśmy w gumę, robiliśmy własnoręcznie najlepszy smakołyk tamtego okresu czyli kogel – mogel. Wszyscy mogli poczuć smak gumy balonowej Donald. Poza tym rozwiązywaliśmy zagadki, szukaliśmy tajemniczych słów ukrytych w materiałach projektowych. Uczniowie stali w dłuuuugiej kolejce, sklejali modele samochodów, które poruszały się po drogach w tamtych czasach. Pisali artykuły, sprawozdania i wywiady. Ze wszystkich tych materiałów powstała nasza szkolna kronika PRL-u „ TRYBUNA GLINY”, która znajduje się w naszej szkole.

Dziękujemy! To były niezapomniane chwile.

6 stycznia 2025
Dorota Padewska, Ewa Banaszek

SPOTKANIE WIGILIJNE 2024

Przejdź do - SPOTKANIE WIGILIJNE 2024

16 grudnia w naszej szkole odbyło się Spotkanie Wigilijne  z udziałem całej społeczności szkolnej, rodziców oraz zaproszonych gości. Tą coroczną uroczystość uświetnili swoją obecnością ks. Jacek Rudawski- wikary parafii pw. św. Andrzeja Apostoła w Broku, pan Piotr Krzepicki – przewodniczący Rady Gminy Małkinia Górna, pani Milena Sienicka- radna Gminy Małkinia Górna, pan Zygmunt Kazanowski – sołtys wsi Klukowo.

Uroczystość rozpoczęła pani Justyna Brzozowska- dyrektor szkoły witając gości i składając najserdeczniejsze życzenia z okazji zbliżających się świąt Bożego Narodzenia.

Następnie głos zabrali uczniowie, którzy na spotkanie wigilijne przybyli odświętnie ubrani i w dobrych humorach.  Zaprezentowali Jasełka pt: " Uwierz w Boże Narodzenie" w oparciu o wiersze patrona szkoły-  ks. Jana Twardowskiego. Poeta w swojej twórczości podzielił się  przemyśleniami dotyczącymi, m.in., modlitwy,  aniołów, wiary, nadziei, miłości i cierpienia. Przede wszystkich zaś podjął refleksję, która pomaga, zrozumieć w pełni  Święta Bożego Narodzenia  i na nowo odkryć radość ich rodzinnego przeżywania.

W przedstawieniu nie zabrakło bogatego repertuaru kolęd i pastorałek, które wprowadziły wszystkich w radosny, świąteczny nastrój. Jasełka zostały przygotowane przez panią Danutę Osiadacz i panią Annę Małecką. Swój udział miały też najmłodsze dzieci z oddziału przedszkolnego prezentując pastorałkę „Wołek i osiołek” pod kierunkiem pani Elżbiety Maliszewskiej.

Po części artystycznej nastąpiła modlitwa, składanie życzeń, dzielenie się opłatkiem oraz spotkanie przy wigilijnym stole.

17 grudnia 2024
Danuta Osiadacz, Anna Małecka

ZAPROSZENIE NA WIGILIĘ SZKOLNĄ

8 grudnia 2024

ACH,TA KAPUSTA -WARSZTATY CHEMICZNE

Przejdź do -  ACH,TA KAPUSTA -WARSZTATY CHEMICZNE

9 grudnia  wszyscy uczniowie naszej szkoły  wzięli udział w warsztatach naukowych o tematyce ,,Magiczne właściwości czerwonej kapusty’’ prowadzonych przez Fundację RORO. Wspomniane warsztaty chemiczne są częścią projektu ,,Młodzi Einsteini- z fizyką i chemią za pan brat”.

To spotkanie pełne kolorów i zaskakujących odkryć. Podczas zajęć uczestnicy poczuli się jak pracownicy prawdziwego laboratorium   wykorzystując statywy, probówki i pipety. Dowiedzieli się, że substancje mogą mieć odczyn kwaśny, zasadowy lub obojętny i przy użyciu wywaru z czerwonej kapusty przeprowadzili barwne doświadczenia.

9 grudnia 2024
Anna Stefańczuk
Czytaj więcej o: ACH,TA KAPUSTA -WARSZTATY CHEMICZNE

MIKOŁAJKI 2024

Przejdź do - MIKOŁAJKI 2024

Mikołaj, Mikołaj… 6 grudnia od wielu lat jest dniem, w którym w naszej szkole podtrzymujemy MIKOŁAJKOWĄ tradycję. Od samego rana na korytarzu i w klasach dyskretnie rozglądały się dzieci ubrane na czerwono, w mikołajkowych czapkach. Najmłodsi ozdabiały pierniczki, przygotowane przez Panią Magdalenę Najgrodzką, starsi zaś śpiewali kolędy i pastorałki. I przybył … po długim oczekiwaniu usłyszeliśmy dzwonek i pojawił się upragniony Gość. Tym razem przybył w towarzystwie pracowitego Elfa. Dzieci bardzo ucieszyły się ze spotkania, a na powitanie zaprezentowały wierszyki, piosenki, a także obiecały, że będą grzeczne i postarają się nie sprawiać kłopotu swoim rodzicom ani nauczycielom. Po takich deklaracjach Mikołaj przystąpił do obdarowania dzieci miłymi upominkami, przyjmowanymi z wypiekami na twarzach i z nieskrywaną radością. Na pamiątkę tego wydarzenia wszyscy pozowali do wspólnego zdjęcia. I pożegnał się mówiąc, że czekają na niego dzieci jeszcze w wielu miejscach, więc musi się spieszyć, żeby wszędzie zdążyć. Do następnego roku Drogi Mikołaju!!! To był cudowny i pełen radości dzień.

6 grudnia 2024

ANDRZEJKI SZKOLNE

Przejdź do - ANDRZEJKI SZKOLNE

Andrzejki to jedno z najbardziej tajemniczych świąt w polskiej tradycji. Historia tego święta sięga głęboko w naszą przeszłość i stanowi istotny element kultury ludowej. Wraz z upływem czasu, obchody Andrzejek zyskiwały nowe elementy i zmieniały się w zależności od regionu. Wspólnym mianownikiem było jednak pragnienie spojrzenia w przyszłość. Współczesne Andrzejki to często okazja do spotkań towarzyskich i integracji oraz pretekst do dobrej zabawy i wspólnego spędzenia czasu. My również jak co roku zgodnie z tradycją obchodziliśmy to święto. Nie zabrakło wróżb oraz dobrej zabawy przy dźwiękach muzyki.

28 listopada 2024
Samorzą Uczniowski

KARATE W NASZEJ SZKOLE

Przejdź do - KARATE W NASZEJ SZKOLE

Dnia 21 listopada uczniowie klas I-III uczestniczyli w lekcji karate. Zajęcia zorganizowano w ramach programu Mały Mistrz, realizowanego przez Szkolny Związek Sportowy. Kluczowym celem takich zajęć jest poprawa stanu zdrowia i sprawności fizycznej uczniów oraz zachęcanie do podejmowania nowych form aktywności fizycznej.Do poprowadzenia zajęć zaproszono prezesa Brokowskiego Klubu Karate Kyokushin OSU sensei Zbigniewa Wójcickiego.

Uczniowie dowiedzieli się, w jakim stroju należy trenować techniki karate, jakie stopnie szkoleniowe można zdobyć oraz kolory pasów i belek znajdujących się na nich. Poznali podstawowe techniki walki oraz stosowane zwroty grzecznościowe. Wszyscy z ogromnym zainteresowaniem słuchali informacji na temat poznawanej dyscypliny sportowej oraz starannie i z uwagą wykonywali wszystkie ruchy. Dowiedzieli się, że karate to nie tylko sport, ale także filozofia życia, która naucza samodyscypliny, pokory oraz wytrwałości. Tak wszystkim podobały się zajęcia, że również dzieci z oddziału przedszkolnego zostały zapoznane z technikami karate. Doświadczyły nowych zajęć ruchowych, które przyniosły im wiele radości.


21 listopada 2024

DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI

Przejdź do - DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI

21 Listopada obchodziliśmy Dzień Życzliwości. Tegoroczne przygotowania uczniów do tego wydarzenia trwały tydzień. Każda z klas wraz z wychowawcami przygotowała różnorodne zadania mające na celu utrwalenie zasad życzliwości. Najmłodsi wykonali zadania z życzliwymi słowami i zaśpiewali piosenkę pt:,,Każdy jest inny’’.  Klasy 4 i 5 przygotowała słoiki życzliwości. Najstarsi uczniowie przygotowali  krzyżówki pod hasłem życzliwość i tolerancja. Na szkolnym korytarzu pojawiła się skrzynka podziękowań przygotowana przez klasę 6. Wszyscy uczniowie złożyli deklarację życzliwości i zaśpiewali piosenkę pt:,,Dobre  słowa’’. Na koniec apelu przewodnicząca SU wręczyła Pani Dyrektor ,,Księgę Życzliwości”, w której uczniowie obdarowali swoich najbliższych podziękowaniami i ciepłymi słowami. Mamy nadzieję że w naszej szkole Dzień Życzliwości będzie gościć każdego dnia przez cały rok.

21 listopada 2024
Dorota Padewska, Anna Stefańczuk