Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij
16 kwietnia zaprosiliśmy do naszej szkoły panią Andżelikę Zawistowską – fizjoterapeutkę pracującą na co dzień w Przychodni ,,Vish-Med” w Małkini Górnej. Spotkanie miało charakter edukacyjno-profilaktyczny. Przyświecało mu hasło: ,,DBAĆ O ZDROWIE – WAŻNA SPRAWA” i dotyczyło zapobiegania wad postawy u dzieci. Uczniowie dowiedzieli się, jak należy prawidłowo chodzić, siedzieć, nosić plecaki..., aby ich sylwetka i postawa były prawidłowe. Ogromny wpływ na zdrowie i prawidłowy rozwój dzieci ma aktywność fizyczna i ćwiczenia, które wzmacniają mięśnie, odporność, uczą dyscypliny, poprawiają koncentrację, zwinność, wytrzymałość, kształtują prawidłową postawę ciała oraz korygują wady postawy. W części praktycznej spotkania wspólnie i z dużym zainteresowaniem wszyscy wykonali przykładowe ćwiczenia korekcyjne zademonstrowane przez panią fizjoterapeutkę. W swobodnej dyskusji nie zabrakło pytań dotyczących ukończonych szkół oraz przebiegu zawodowej kariery naszego gościa. Pani Andżelika bardzo wyczerpująco i ciepło opowiedziała o swojej pracy.
Na zakończenie pani dyrektor Justyna Brzozowska serdecznie podziękowała pani Zawistowskiej Andżelice za przeprowadzenie bardzo cennych dla zdrowia zajęć i poświęcony czas, a uczniowie wręczyli pamiątkowy dyplom podziękowania, upominek i nagrodzili długimi brawami.
W dniu 10 kwietnia 2025 roku, uczniowie z klasy pierwszej, trzeciej, czwartej i dzieci z oddziału przedszkolnego pojechały na wycieczkę do Gminnego Ośrodka Kultury w Sadownem. W programie były warsztaty wielkanocne -ŚWIECA OZDOBNA formowanie w wosku. Kolejnym punktem wycieczki, była wystawa "Lalka ambasadorką wszystkich pokoleń." Poznaliśmy historię zabawek. W miłej atmosferze spędziliśmy czas.
Opiekę na wycieczce sprawowały panie: Jolanta Adamska, Zofia Koziara, Anna Stefańczuk, Elżbieta Maliszewska.
,,Żeby zdrowym być, trzeba zdrowo żyć’’ to hasło projektu edukacyjnego, który uczniowie naszej szkoły realizowali przez pierwszy tydzień kwietnia w ramach obchodów Dnia Zdrowia.
Codziennie mieli wyznaczone do wykonania zadanie promujące zdrowy tryb życia. Podczas ,,aktywnej przerwy śródlekcyjnej” doskonalili zręczność i sprawność ruchową ćwicząc aerobik przy muzyce.
Odbył się też ,,Bieg po zdrowie”, w którym uczniowie podzieleni na grupy wiekowe sprawdzili swoją szybkość i wytrzymałość. W tym dniu wszystkich obowiązywał ubiór sportowy.
W ramach promocji zdrowego odżywiania każda klasa wykonała ,,Talerz zdrowego żywienia”, czyli owocowo-warzywne szaszłyki, koreczki, sałatki lub kanapki, które następnie zostały zjedzone na drugie śniadanie.
W dniu 2 kwietnia 2025 roku uczniowie klasy pierwszej, zostali Pasowani na Czytelnika biblioteki szkolnej. Doskonale rozwiązali zagadki literackie, Układali zdania z rozsypanki, będące tytułami bajek. Wszyscy angażowali się przy rozwiązaniu zadania z puzzlami. Poznali problemy książek oraz jak o nie dbać. Po złożeniu przyrzeczenia, Pani Dyrektor Justyna Brzozowska pasowała każdego ucznia na czytelnika biblioteki szkolnej. Nowi czytelnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i książki.
Spotkanie pasowania na czytelnika przygotowała Elżbieta Maliszewska, nauczyciel bibliotekarz.
24 marca obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Najstarsi uczniowie naszej szkoły wybrali się z opiekunami na piękny musical pt. „Cichy front” dotyczący tej tematyki. Spektakl przybliżył widzom wojenne losy kobiet z powiatu ostrowskiego, które w trudnym okresie okupacji niemieckiej, mimo grożącej kary śmierci, zdecydowały się pomóc współobywatelom narodowości żydowskiej. Piękna muzyka, śpiew i gra aktorów wywołały wiele pozytywnych emocji i wzruszeń. Była to dla wszystkich żywa lekcja historii.
Pierwszy dzień kalendarzowej wiosny to także Święto Poezji, która uwrażliwia i pozwala zrozumieć to, co zostało napisane „ między wierszami”. Światowy Dzień Poezji ustanowiony z inicjatywy UNESCO w 1999 roku jest dniem promocji czytania, pisania, publikowania i nauczania poezji na całym świecie. Bo jak powiedział ks. Jan Twardowski , patron naszej szkoły, „ Są ludzie, do których nie trafia kazanie, homilia, dogmatyka, a trafi wiersz”. Dlatego w naszej szkole uczniowie również zaangażowali się w promocję poezji i recytowali wiersze polskich poetów. Zachęcamy wszystkich, a przede wszystkim naszych uczniów do czytania poezji.
I niech wiersz, co ze strun się toczy, Będzie, przybrawszy rytm i dźwięki, Tak jasny jak spojrzenie w oczy I prosty jak podanie ręki.
Leopold Staff
Organizatorem szkolnych obchodów była Dorota Padewska
W dniu 21 marca 2025r został rozstrzygnięty szkolny konkurs wiedzy o ks. Janie Twardowskim , przeprowadzony w klasach, pod kierunkiem wszystkich nauczycieli. Opiekunkami konkursu były: p. Banaszek Ewa, . oraz p. Danuta Osiadacz.
Celem konkursu było:
– Przybliżenie postaci patrona Szkoły Podstawowej w Glinie
– Zdobywanie wiedzy o życiu i twórczości księdza – poety.
– Odkrywanie w poezji i prozie ks. Jana Twardowskiego cennych wartości i myśli.