PUBLIKACJE Z REALIZACJI PROGRAMU W ROKU SZKOLNYM 2022/2023

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

Artykuły

LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI - CZERWIEC

Przejdź do - LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI - CZERWIEC

WYKORZYSTANIE RZUTNIKA EPSON NA LEKCJACH BIOLOGII

Wizualizer był wielokrotnie wykorzystywany na lekcjach bilogii do prezentacji  zdjęć przedstawiających różne gatunki zwierząt na tablicy interaktywnej. Urządzenie było pomocne w realizacji tematów uwzględniających przegląd różnorodności ryb, gatunków ptaków i ssaków. Rzutnik był wykorzystywany również do prezentacji tekstu i zadań. 

22 czerwca 2023
Jolanta Sławińska

LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI - MAJ

Przejdź do - LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI - MAJ

W miesiącu maju uczniowie klas starszych pod opieką nauczyciela informatyki przygotowali na drukarce 3D upominki dla rodziców, były to breloczki do kluczy. Uczniowie mieli możliwość poćwiczenia skalowania obrazu oraz  zmiany filamentu w drukarce. Breloczki zostały wręczone rodzicom z okazji Szkolnego Dnia Rodziny.

#LaboratoriaPrzyszłości
#LaboratoriaPrzyszlosci 

11 czerwca 2023

LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI - KWIECIEŃ

Przejdź do - LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI - KWIECIEŃ

WYKORZYSTANIE WIZUALIZERA  W PROCESIE LEKCYJNYM

Uczniowie klasy VI na jednej z lekcji matematyki uczyli się odczytywać informacje przedstawione w formie diagramów i wykresów. Bardzo przydany okazał się wtedy wizualizer, dzięki któremu uczniowie  mogli obserwować w dużym powiększeniu jak należy analizować dane przedstawione na wykresie lub diagramie. Wykonywane przez nauczyciela rysunki diagramów widoczne były  w ogromnym powiększeniu na tablicy interaktywnej. Ta możliwość pomogła uczniom w poprawnym, samodzielnnym wykonywaniu zadań.

#LaboratoriaPrzyszłości
#LaboratoriaPrzyszlosc

20 marca 2023
Anna Małecka

LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI - MARZEC

Przejdź do - LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI - MARZEC

LUTOWNICA – JAK DZIAŁA?

Rozwój techniki spowodował, że umiejętności matematyczne w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii są dziś bardzo ważne. Dlatego, aby uatrakcyjnić lekcję techniki w klasie VI, podczas realizacji tematu ,,Domowe  urządzenia elektryczne”, nauczyciel pokazał  lutownicę, którą nasza szkoła otrzymała w ramach programu ,, Laboratoria Przyszłości”. Uczniowie zapoznali się z jej budową,  zastosowaniem, obsługą i zasadami korzystania, czytając uważnie instrukcję obsługi. Pozwoliło to uwrażliwić i rozwinąć takie cechy jak: precyzja, dokładność, ostrożność. Nauczyli się jak bezpiecznie pracować podczas posługiwania się narzędziami i sprzętem technicznym. Było to wsparcie nauczyciela w ramach realizacji podstawy programowej w klasie VI.

#LaboratoriaPrzyszłości
#LaboratoriaPrzyszlosci
 

     

9 marca 2023
Danuta Osiadacz

LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI - LUTY

W  lutym w ramach "Labolatorium Przyszłości" odbyły sie warsztaty dla uczniow kl. VI-VIII

Daje się zauważyć, iż  rozwój technologii w ostatnich latach jest niebywale szybki i przyspiesza coraz bardziej. Innowacyjne rozwiazania stały się nieodłącznym elementem naszej codzienności. Zadaniem szkoły jest podążanie  za tymi wyzwaniami. Stąd warsztaty dla uczniów na lekcji fizyki, których głównym celem było zapoznanie z podstawowymi elementami elektronicznymi  oraz łagodne wprowadzenie ich w świat elektroniki.

Dzięki zdobytym podstawowym informacjom uczniowie beda mogli później swobodnie poruszać się po innych zagadnieniach elektronicznych.

 Cele zajęć :

-zrozumienie praw i zjawisk rządzących światem elektroniki,

-rozpoznawanie różnych podzespołów elektronicznych i ich symboli,

-umiejetność budowy układów elektronicznych,

-zapoznanie z płytką stykową,

-czytanie schematów elektronicznych,

-zapoznanie z zastosowaniami elementów elektronicznych,

-wzbudzenie zainteresowania elektroniką,

 W oparciu o elementy elektroniczne w zestawie FORBOT na zajęciach wykonano szereg doświadczeń które obrazowo pokazały ich działanie i funkcję w obwodach elektrycznych.

 Doświadczenie nr 1:

Pomiar napiecia baterii z wykorzystaniem multimetru.

Doświadczenie nr 2:

Pomiar oporu z wykorzystaniem multimetru

Doświadczenie nr 3:

Połaczenie szeregowe i równoległe oporników.

Doświadczenie nr 4:

Odczytywanie kodu paskowego rezystorów

Doświadczenie nr 5

Prawo Ohma i Prawo Kirchhoffa w praktyce

Uczniowie byli zainteresowani zagadnieniami, zadawali pytania, brali czynny udział w doświadczeniach poprzez samodzielne wtykanie elementów do płytki stykowej. Mieli możliwość obcowania z elementami elektronicznymi w praktyce i zrozumienia o co w tym tak naprawdę chodzi.


 

#LaboratoriaPrzyszłości
#LaboratoriaPrzyszlosci
 

10 lutego 2023
Teodozja Ogonowska

LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI - STYCZEŃ

Przejdź do - LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI - STYCZEŃ

W styczniu na lekcji techniki  korzystaliśmy z multimetru, który służy do pomiaru napięcia, natężenia i oporu elektrycznego. Uczniowie  nauczyli się jak wybrać właściwy zakres pomiarowy woltomierza dla baterii 9V i zmierzyć napięcie baterii. Nauczyli się również jak zbudować układ elektryczny z  zastosowaniem baterii i płytki stykowej . Poprzez eksperymentowanie uczniowie mogli uczyć się i zdobywać praktyczne umiejętności. Rozwijali zaradność i samodzielność, co przyda im się w kolejnych etapach życia.


 #LaboratoriaPrzyszłości
#LaboratoriaPrzyszlosci

9 lutego 2023
Danuta Osiadacz

LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI - GRUDZIEŃ

Przejdź do - LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI - GRUDZIEŃ

W grudniu uczniowie z klasy 1 mieli okazję uczestniczenia  w ciekawych i kreatywnych zajęciach z wykorzystaniem klocków edukacyjnych  Lego education.  Poprzez zabawę zdobywali praktyczne doświadczenia, rozwijali się społecznie, emocjonalnie i językowo. Pobudzali twórczą aktywność, wyobraźnię i kreatywność. Wkroczyli w świat programowania i zaznajamia się z podstawowymi pojęciami związanymi z inżynierią i projektowaniem.

Zajęcia z Lego education wpływały na wszechstronny rozwój uczniów, dając przy tym mnóstwo frajdy . Dziecko miało możliwość wymyślania swoich własnych budowli i tworzenia nawet bardzo skomplikowanych konstrukcji.


 

#LaboratoriaPrzyszłości
#LaboratoriaPrzyszlosci

7 stycznia 2023
Bożena Koziara

LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI - LISTOPAD

Przejdź do - LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI - LISTOPAD
  1. W listopadzie uczniowie kl. VIII rozpoczęli przygodę LEGO Education SPIKE. Pierwszym etapem było budowa jednego z robotów - nosorożca. Uczniowie mieli możliwość wykorzystania sowich umiejętności oraz rozwijania nowych w zakresie języka programowania Scratch. Programowali nosorożca, aby się uruchomił i zatrzymał, zanim w coś uderzy. Uczniowie rozwijali umiejętność krytycznego myślenia, analizowania danych oraz współpracy w zespole. Zajęcia spotkały się z dużym zainteresowaniem i będą kontynuowane.

 

#LaboratoriaPrzyszłości
#LaboratoriaPrzyszlosci

1 grudnia 2022
Anna Małecka