Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij
Wizualizer był wielokrotnie wykorzystywany na lekcjach bilogii do prezentacji zdjęć przedstawiających różne gatunki zwierząt na tablicy interaktywnej. Urządzenie było pomocne w realizacji tematów uwzględniających przegląd różnorodności ryb, gatunków ptaków i ssaków. Rzutnik był wykorzystywany również do prezentacji tekstu i zadań.
W miesiącu maju uczniowie klas starszych pod opieką nauczyciela informatyki przygotowali na drukarce 3D upominki dla rodziców, były to breloczki do kluczy. Uczniowie mieli możliwość poćwiczenia skalowania obrazu oraz zmiany filamentu w drukarce. Breloczki zostały wręczone rodzicom z okazji Szkolnego Dnia Rodziny.
Uczniowie klasy VI na jednej z lekcji matematyki uczyli się odczytywać informacje przedstawione w formie diagramów i wykresów. Bardzo przydany okazał się wtedy wizualizer, dzięki któremu uczniowie mogli obserwować w dużym powiększeniu jak należy analizować dane przedstawione na wykresie lub diagramie. Wykonywane przez nauczyciela rysunki diagramów widoczne były w ogromnym powiększeniu na tablicy interaktywnej. Ta możliwość pomogła uczniom w poprawnym, samodzielnnym wykonywaniu zadań.
Rozwój techniki spowodował, że umiejętności matematyczne w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii są dziś bardzo ważne. Dlatego, aby uatrakcyjnić lekcję techniki w klasie VI, podczas realizacji tematu ,,Domowe urządzenia elektryczne”, nauczyciel pokazał lutownicę, którą nasza szkoła otrzymała w ramach programu ,, Laboratoria Przyszłości”. Uczniowie zapoznali się z jej budową, zastosowaniem, obsługą i zasadami korzystania, czytając uważnie instrukcję obsługi. Pozwoliło to uwrażliwić i rozwinąć takie cechy jak: precyzja, dokładność, ostrożność. Nauczyli się jak bezpiecznie pracować podczas posługiwania się narzędziami i sprzętem technicznym. Było to wsparcie nauczyciela w ramach realizacji podstawy programowej w klasie VI.
W lutym w ramach "Labolatorium Przyszłości" odbyły sie warsztaty dla uczniow kl. VI-VIII
Daje się zauważyć, iż rozwój technologii w ostatnich latach jest niebywale szybki i przyspiesza coraz bardziej. Innowacyjne rozwiazania stały się nieodłącznym elementem naszej codzienności. Zadaniem szkoły jest podążanie za tymi wyzwaniami. Stąd warsztaty dla uczniów na lekcji fizyki, których głównym celem było zapoznanie z podstawowymi elementami elektronicznymi oraz łagodne wprowadzenie ich w świat elektroniki.
Dzięki zdobytym podstawowym informacjom uczniowie beda mogli później swobodnie poruszać się po innych zagadnieniach elektronicznych.
Cele zajęć :
-zrozumienie praw i zjawisk rządzących światem elektroniki,
-rozpoznawanie różnych podzespołów elektronicznych i ich symboli,
-umiejetność budowy układów elektronicznych,
-zapoznanie z płytką stykową,
-czytanie schematów elektronicznych,
-zapoznanie z zastosowaniami elementów elektronicznych,
-wzbudzenie zainteresowania elektroniką,
W oparciu o elementy elektroniczne w zestawie FORBOT na zajęciach wykonano szereg doświadczeń które obrazowo pokazały ich działanie i funkcję w obwodach elektrycznych.
Doświadczenie nr 1:
Pomiar napiecia baterii z wykorzystaniem multimetru.
Doświadczenie nr 2:
Pomiar oporu z wykorzystaniem multimetru
Doświadczenie nr 3:
Połaczenie szeregowe i równoległe oporników.
Doświadczenie nr 4:
Odczytywanie kodu paskowego rezystorów
Doświadczenie nr 5
Prawo Ohma i Prawo Kirchhoffa w praktyce
Uczniowie byli zainteresowani zagadnieniami, zadawali pytania, brali czynny udział w doświadczeniach poprzez samodzielne wtykanie elementów do płytki stykowej. Mieli możliwość obcowania z elementami elektronicznymi w praktyce i zrozumienia o co w tym tak naprawdę chodzi.
W styczniu na lekcji techniki korzystaliśmy z multimetru, który służy do pomiaru napięcia, natężenia i oporu elektrycznego. Uczniowie nauczyli się jak wybrać właściwy zakres pomiarowy woltomierza dla baterii 9V i zmierzyć napięcie baterii. Nauczyli się również jak zbudować układ elektryczny z zastosowaniem baterii i płytki stykowej . Poprzez eksperymentowanie uczniowie mogli uczyć się i zdobywać praktyczne umiejętności. Rozwijali zaradność i samodzielność, co przyda im się w kolejnych etapach życia.
W grudniu uczniowie z klasy 1 mieli okazję uczestniczenia w ciekawych i kreatywnych zajęciach z wykorzystaniem klocków edukacyjnych Lego education. Poprzez zabawę zdobywali praktyczne doświadczenia, rozwijali się społecznie, emocjonalnie i językowo. Pobudzali twórczą aktywność, wyobraźnię i kreatywność. Wkroczyli w świat programowania i zaznajamia się z podstawowymi pojęciami związanymi z inżynierią i projektowaniem.
Zajęcia z Lego education wpływały na wszechstronny rozwój uczniów, dając przy tym mnóstwo frajdy . Dziecko miało możliwość wymyślania swoich własnych budowli i tworzenia nawet bardzo skomplikowanych konstrukcji.
W listopadzie uczniowie kl. VIII rozpoczęli przygodę LEGO Education SPIKE. Pierwszym etapem było budowa jednego z robotów - nosorożca. Uczniowie mieli możliwość wykorzystania sowich umiejętności oraz rozwijania nowych w zakresie języka programowania Scratch. Programowali nosorożca, aby się uruchomił i zatrzymał, zanim w coś uderzy. Uczniowie rozwijali umiejętność krytycznego myślenia, analizowania danych oraz współpracy w zespole. Zajęcia spotkały się z dużym zainteresowaniem i będą kontynuowane.